9 sekretów jak być mądrzejszym na spotkaniach biznesowych

Spotkania, meetingi i sales meeting to w pracy menadżera chleb powszedni. Jedni je w kochają inny traktują, jako zło konieczne. Można na spotkaniach bawić się dobrze i czerpać korzyści lub nudzić. Można też brylować.

Poniżej podpowiem kilka pomysłów żartobliwie podpowiadających jak pokazać się na spotkaniach biznesowych, jako wyjątkowo ambitny i nietuzinkowy menadżer.

#1 Narysuj diagram Venna

Diagram Venna – schemat, służący ilustrowaniu zależności między zbiorami. Ma postać figur geometrycznych (owali najczęściej). Te zbiory posiadają część wspólną, która jest prawie zawsze słodką tajemnicą co w niej jest. Pierwszy zbiór możesz nazwać – To, Co Wiemy, drugi – To, Czego Nie Wiemy, a przecinająca się część wspólna, będzie tematem dalszej (krwawej?) dyskusji. Może nawet  już bez Twojego udziału.

#2 Zamieniaj procenty na ułamki zwykłe

Pomysł świetnie działa, gdy chcesz kogoś wytrącić z rytmu, zawstydzić no i oczywiście zabłysnąć! Kiedy ktoś powie, że 25% wszystkich użytkowników klika w ten przycisk, szybko dodaj od siebie, – czyli 1 na 4?

Chwila zamyślenia i WSZYSCY przyznają Ci rację, jaki Ty mądry i spostrzegawczy jesteś.

#3 „Czy możemy się trochę cofnąć”

To pochodna pomysłu ze slajdem (#7), lecz bardziej wysublimowana, ponieważ angażuje innych. Podczas każdej prezentacji zdarzają się momenty, gdy ludzie skaczą z tematu na temat (lub sobie do gardeł). Przy okazji wzajemnie sobie przeszkadzają. Możesz zapanować nad tym chaosem mówiąc;

„Słuchajcie Wszyscy, czy my rozmawiamy teraz o PRAWDZIWYM problemie?”, „Cofnijmy się na moment i przypomnijmy sobie, po co się tu zebraliśmy?”

Efekt murowany. Miny ludzi – bezcenne

#4 Potakuj głową i udawaj, że robisz notatki

Mój ulubiony. Dodaję do tego jeszcze ciche mruczenie i prośbę o powtórzenie czegoś. Wszystkie oczy są wtedy wlepione we mnie. A ja? Najczęściej rysuję strzałki i samoloty lub trenuję podpis.

Nie łap z mówiącym kontaktu wzrokowego, jedynie kiwaj głową. Uważaj przy tym, aby nie usnąć – rytmiczne bujanie bywa senne.

#5 Pozwól, że powtórzę, co zrozumiałem…

… i mówisz dokładnie, co powiedział „mądrzejszy kolega”. W ten sposób jego stajesz się tak samo genialny jak on. A kiedy fraza powyżej nie działa mówię po prostu – „Powiedz jak do 5 latka!”

Pomysł szczególnie skuteczny, gdy rozmawiasz z „technicznymi specjalistami” lub osobami wyjątkowo skoncentrowanym i na procesie, a nie wynikach i efekcie końcowym.

#6 Czy to jest mierzalne?

W wersji dla inżynierów jest lepsza wersja – Czy to jest skalowalne? Nikt, tak naprawdę może nie wiedzieć, co to oznacza, ale… jak brzmi!

Bądź przygotowany na pytania, które mogą trafić Cię rykoszetem. Ale na nie możesz zawsze powiedzieć, że czujesz się „pod ostrzałem, podczas gdy prosiłeś tylko o wyjaśnienie”

#7 Poproś o cofnięcie slajdu

Nieważne, w której części prezentacji poprosisz o to. Ważne, że momentalnie będziesz „Tym, Który Uważa” i jest szczególnie zainteresowany tematem prezentacji.

Nie wiesz, co powiedzieć, kiedy już cofną Ci slajd? Powiedz; „Nie bardzo wiem, czego dotyczą te dane” i poproś o wyjaśnienia.

#8 „Bardzo Ważny Telefon”

Stary trick, który wykorzystywany jest do opuszczania nudnych narad i spotkań może być przepustką do zrobienia z siebie ważniejszego niż jesteś. Jeśli masz odwagę wstać i powiedzieć wszystkim „Przepraszam, ale muszę odebrać. Czekałem na TEN ważny telefon.” – to z bardzo dużym prawdopodobieństwem przykułeś uwagę innych.

A jeśli na dodatek wrócisz z miną; „Szykuje się interes roku”, zyskasz status Bardzo Ważnej Persony.

#9. Śmiej się z samego siebie

Ludzie uwielbiają, gdy śmiejemy się z innych, umniejszając im wiedzy, inteligencji czy doświadczenia. Lubią też, gdy potrafimy sami z siebie sarkastycznie zadrwić.

Jeśli to potrafisz – zwrócisz uwagę tłumu. Docenią Twój dystans do siebie samego i szczerość, która kryje się za takim rodzajem humoru.

Oczywiście – jeżeli masz swoje niezawodne sposoby – dopisz w komentarzu!

0 0 votes
Article Rating