Do czego potrzebny Ci coach?

Zauważ, jak zadałem pytanie. Nie pytam, czy go w ogóle potrzebujesz, ale do jakich zadań będzie Ci potrzebny. Założyłem optymistycznie, że będzie Ci potrzebny. Wcześniej czy później. Jeśli planujesz podnieść wyniki, efektywność popracować również na ogólną zmianą atmosfery w zespole w którym pracujesz lub zarządzasz – coach jest Ci potrzebny.

Większość menadżerów:

Albo korzystała z pomocy coacha w jakimś momencie swojej pracy

Albo jest przed podjęciem takiej decyzji

To coś jak decyzja o przejściu na dietę (w rozumieniu zdrowego programu żywienia). Każdy chyba próbował, niewielu jednak wytrwało w postanowieniu.

Dobry i skuteczny coach pomoże Ci zidentyfikować i skoncentrować się na tych działaniach, które będą najważniejsze w osiągnięciu sukcesu (tego co uznasz, że w pracy zawodowej jest dla Ciebie najważniejsze).

Jeśli jesteś młodym i początkującym menadżerem to pamiętaj że blisko 40% osób z Twojej grupy ponosi porażki jako kierownicy w czasie nie dłuższym niż 12 miesięcy po objęciu nowego stanowiska. Wsparcie coachingowe wydatnie wzmocni Twoje szanse na sukces.

Kim jest dobry coach?

To ktoś kto potrafi stworzyć „przyjazne” środowisko w którym zobaczysz się wyraźniej. Osoba, która potrafi zobaczyć „luki” kompetencyjne pomiędzy tym, gdzie klienta jest a tym gdzie pragnie się znaleźć. To wreszcie ktoś kto umożliwi Ci lepszy wgląd w siebie i pomoże Ci przygotować skuteczny plan realizacji celów, które mają doprowadzić do upragnionej zmiany.

Coaching jest skuteczny. Według ICF, aż 60% organizacji w których istnieje silna kultura coachingowa wspierająca rozwój notuje przychody wyższe niż w tych w których caoching nie funkcjonuje.

W czym może pomóc Ci coach:?

1. Uzyskać czysty obraz celów jakie musisz osiągnąć.

To niestety powszechne, że firma popychać Cię będzie do działania w jednym kierunku podczas, gdy Twój bezpośredni przełożony będzie wysyłał odmienne sygnały. Czasem nawet sprzeczne. Na dodatek na podstawie innych kryteriów będzie oceniał efekty Twoich działań i sposób w jakie je osiągnąłeś.

To trudne pracować w takich warunkach. Coach pozwoli Ci zdecydować co jest naprawdę ważne i na czym warto i trzeba się skoncentrować

2. Poznasz swoje „delty”

Delty to takie obszary z których istnienia zdajesz sobie sprawę i nie chcesz się przyznać oraz takie o których nie wiesz. To wszystko to czego czego chcesz się nauczyć, aby być lepszym i bardziej skutecznym menadżerem. Coach dużo szybciej pozwoli Ci odkryć i zagospodarować owe „delty”, ponieważ nie ma żadnego interesu w tym, abyś poniósł porażkę. Jest natomiast w jego interesie, abyś się rozwijał.

3. Będziesz oparciem dla swojego zespołu

Najgorsze co może sobie zafundować szef to łatka osoby, na której nie można polegać. W budowaniu silnego i skutecznego zespołu szef, na którego słowie i oparciu można polegać jest prawdziwym skarbem. Pracując z coachem łatwiej będzie Ci skoncentrować Ci się na takich zadaniach, które będą rozwijały wszystko co sprzyja byciu oparciem dla zespołu.

4. Skupisz się na tym co jest najważniejsze

Coach pozwoli Ci dostrzec jakie obszary Twoich umiejętności należy szybko rozwijać, aby nie były na przykład zagrożeniem dla efektywności działań, a które możesz na krótko lub na dłużej zostawić takimi jakie są, ponieważ są wystarczająco dobrze rozwinięte.

Ma dobry wpływ na balans pomiędzy Twoimi umiejętnościami. Pomoże zrównoważyć czas jaki trzeba przeznaczyć na rozwój najważniejszych umiejętności oraz tych których rozwijać na razie nie trzeba. Jego obecność będzie o tyle pomocna, ponieważ mamy – jako ludzie- skupiać swoje działania tam, gdzie szybko i bez większego wysiłku zobaczymy efekt. A to nie zawsze (albo bardzo rzadko) są sprawy najważniejsze.

5. Zyskasz przewagę

Bez dwóch zdań drogę z punktu A do punktu B pracując z coachem osiągniesz szybciej. Szybciej zobaczysz efekty Ty i Twój szef. Pomoże Ci rozłożyć działania na małe kawałki i ustalić odpowiednią kolejność.

6. Wyszlifujesz umiejętności lidera

W wielu organizacjach model umiejętności coacha doskonale pasuje od modelu umiejętności skutecznego lidera. Nie każdy menadżer ma umiejętności lidera, ale każdy może o nie powalczyć wiedząc jakie one są i doskonalić je, prawda? Chodzi w tym przypadku głównie o umiejętność zadawania odpowiednich pytań.

Zauważysz po kilku spotkaniach korzyści płynące z „podpatrywania” tego w jaki sposób coach pyta. Ta technika zadawania stale pogłębiających pytań otwartych jest niesamowicie skutecznym narzędzie w pracy menadżera i na pewno pomoże Ci zostać dużo lepszym słuchaczem.

To zaledwie jeden z obszarów prac coacha, który możesz podejrzeć i z sukcesem adoptować na swój menadżerski użytek.

7. Zwiększysz własne zaangażowanie w to co robisz

Żadne dane z badań ostatnimi czasy w nie są tak bolesne jak te mówiące o zaangażowaniu pracowników. Badania na które patrzę (Gallup 2014) mówią, że zaledwie 13% pracowników na świecie jest zaangażowanych. Dane ICF przytoczone na początku mówią z kolei, że w organizacjach o wysokiej kulturze coachingowej takie zaangażowanie może osiągnąć nawet 60%. Czy to jest dobry powód, aby pomyśleć o coachingu?

8. Zadowolenie z pracy

Bez dwóch zdań świadomość płynąca z tego, że podejmujesz działania, które przynoszą oczekiwane przez szefa i firmę efekty wpływa pozytywnie na Twoje samopoczucie. Czyni Cię bardziej szczęśliwym. Coach i jego wsparcie na pewno pozwolą Ci przygotować taką drogę (lecz nie na skróty, o nie!), której pokonywanie każdego będzie przygodą i powodem do szczęścia płynącego z osiągania zaplanowanych działań.

Myślisz poważnie o sukcesie w pracy menadżerskiej? Rozważ wsparcie coacha! Może uda Ci się nawet przekonać własną firmę do takiej inwestycji.

Jeśli nie, warto samemu pomyśleć o tym. To inwestycja nie wydatek. I na pewno zwróci się w oczekiwanym czasie. I będzie procentować w przyszłości.

Jeśli planujesz wzmocnić swoje szanse na rozwój umiejętności menadżerskich w tym roku – wyciągnij sam do siebie pomocną dłoń i pomyśl o coachingu!

0 0 votes
Article Rating