9 kroków w znalezieniu lepszej wersji samego siebie.

W pogoni za lepszym jutrem i lepszą przyszłością tracimy kontakt z naszym wnętrzem. Często rezygnujemy z siebie i przestajemy się szanować, ponieważ zaczynamy polegać jedynie na informacjach, jakie przychodzą do nas przez fizyczne zmysły i racjonalny umysł.

Umysł koncentruje się tylko na snuciu planów i myśleniu o tym jak i kiedy „będzie lepiej”. Tracimy przez to uczucie wewnętrznego spełnienia oraz bezpieczeństwa w życiu i zaczynamy szukać tego na zewnątrz. Fundujemy sobie tym samym permanentne rozczarowanie, ponieważ rzeczywistość nigdy nie jest taka, jaką tworzy nasz umysł. I tak rodzi się strach przed kolejnym rozczarowaniem.

Kiedy rozczarowanie i strach pojawia się w życiu, przenosimy ciężar działania na to, co jest na zewnątrz i stajemy się zależni od innych. Od miłości i uznania innych ludzi, od zmysłowych rozkoszy, do sukcesu i materialnej własności.

Tak tracisz kontakt ze swoim wnętrzem z poczuciem własnej wartości.  Przestajesz się szanować, ponieważ nie wiesz na czym ono polega. Dokonujesz wyborów, których żałujesz już w fazie podejmowania decyzji. Powrót na ścieżkę do lepszej wersji samego siebie jest możliwy. Jest 9 ważnych sygnałów, że jesteś na dobrej drodze.

1. Zbyt tanio sprzedajesz własną skórę?

Zastanów się ile warta jest Twoja pasja?

Czy potrafisz z niej zrezygnować w zamian za profity finansowe?  Czy dla pieniędzy gotowy jesteś oddać to, co sprawia, że Twoje serce bije szybciej, błyszczą Ci oczy, a uśmiech nie znika z twarzy? Jeśli tak, jest jesteś na drodze wiodącej do samozniszczenia, cierpień, zgorzknienia i co tam jeszcze ostatecznego sobie pomyślisz.

Ludzie, którzy szanują samych siebie nigdy nie zrezygnują z tego, co wydziela im adrenalinę i dopaminę. Znają swoją wartość i potrafią dokonywać dobrych wyborów (czytaj zdrowych dla siebie).

2. Wychodzenie z relacji w których nie jesteś szczęśliwy.

Kocham swój kraj i większość ludzi. Mam jednocześnie takie doświadczenie, że spora część ludzi żyje niejako z rozpędu, „ponieważ im kazano”.

Żyje mając wokół siebie ludzi (często są nimi najbliżsi), którzy ich nie kochają, nie wspierają. Są wokół nich, ponieważ niewielu ma śmiałość „wychodzić” z takich relacji i unikać ich. Ludzie, którzy szanują samych siebie, mają odwagę nie godzić się żyć i być z tymi wszystkimi z którymi najzwyczajniej nie są szczęśliwi. Nie zostają w takich relacjach, ponieważ wiedzą, że gdy zostaną staną się nieszczęśliwi i będą za to nieszczęście obwiniać wszystkich… tylko nie siebie.

Jeśli planujesz być na 100% odpowiedzialny za swoje szczęście unikaj relacji w których nie ma grama szczęścia.

3. Zdrowe myślenie i działanie bierze swój początek w zdrowym odżywianiu.

Boże, jak ja nienawidziłem tej mądrości!

Rozumiałem jej sens i logikę, ale zawsze miałem milion powodów na to, aby nie dbać o to, co jem. Duży kłopot mam i dzisiaj, aby jeść tylko dobre dla mojego ciała rzeczy, ponieważ trudno dziś  żywność z pewnego źródła.

Nie masz żadnych szans na zdrowe  życie i działanie (zero, zilch, null), jeśli nie ma dla Ciebie znaczenia, co jesz i jak jesz. Zdrowe odżywianie się jest  warunkiem koniecznym procesu własnej zmiany i stawania się lepszą wersją samego siebie. Dla wielu zdrowe odżywianie „staje się nagle tak naturalne jak oddychanie” u innych poprzedzone jest niestety czymś traumatycznym jak choroba, albo symptomy jej zbliżania się.

Jeśli  refleksja, aby zadbać o siebie w tym obszarze pojawi się w Twoim życiu – nie lekceważ jej i nie stój. Nie myśl, tylko biegnij po brokuły i wołowinę i ugotuj swój pierwszy zdrowy posiłek :)

4. Walcz o swoje marzenia!

Na Twojej drodze zawsze będą ludzie, którzy z pasją i celowo będą Cię rozpraszać, obśmiewać i „ciągnąć w dół” tam, gdzie ich zdaniem jest Twoje miejsce.

Smutne jest to, że najczęściej są to ludzie, którzy powinni być dla Ciebie wsparciem i ostoją bezpieczeństwa – rodzice, nauczyciele, znajomi. Pamiętam jak dziś moją nauczycielkę z języka polskiego w szkole podstawowej, która na wieść o tym, że planuję zdawać do liceum parsknęła śmiechem przy całej klasie. Poniżenie jakie mnie wtedy spotkało było bolesne.

Otaczaj się TYLKO ludźmi, którzy Ci sprzyjają. Mówi się, że jesteś wypadkową 5 osób w których towarzystwie najczęściej przebywasz. Jeśli tak jest (a badania potwierdzają, tę tezę), to znajdź wokół siebie tylko takich ludzi, którzy pomogą Ci w stawaniu się lepszą wersją samego siebie.

Jeśli przebywasz w gronie ludzi zawistnych, okrutnych, małej wiary we własne umiejętności – jakim staniesz się człowiekiem?

5. Czasem trzeba pobrudzić sobie ręce.

Nie ma tak, że zawsze jest dobrze.

Nawet Ci, którzy robią wszystko, aby żyć szanując przede wszystkie siebie i swoje granice wpadają czasem w wir codzienności i zmuszeni są podjąć decyzje, których w innych okolicznościach w ogóle nie brali by pod uwagę. Oni wiedzą, że choć teraz wchodzą przez drzwi, których normalnie by nie otworzyli, to robią to, ponieważ wiedzą, że to  działanie prowadzi, ku większemu dobru i szczęściu.

Czasem przyjdzie Ci zrobić coś na co naprawdę nie masz ochoty. I wtedy zastanów się nad możliwymi korzyściami takiego działania. Taka wybitnie niesprzyjająca okoliczność może otworzyć szansę na inne działania i aktywność. Nie panikuj i nie jęcz,  – spójrz na możliwe plusy nowej sytuacji.

6. Bądź wrażliwy!

Większość z nas myśli niesłusznie, że „wrażliwość” to choroba i uważa ludzi wrażliwych za słabych. Prawda jest zupełnie inna. Wrażliwość to dar. To otwartość na wszystkie doświadczenia jakie niesie życie. Te dobre i te złe. Taka otwartość wymaga ogromnej siły, ponieważ czyni osobę wrażliwą narażoną na liczne przykrości i krzywdy.

Ludzie zamknięci w sobie, kochający tylko  rzeczy i sytuacje znane- nie mają takiej odwagi na mierzenie się z nieznanym światem. Stań się otwartym i wrażliwym. Dopuszczaj inne możliwości. Nie planuj, tylko żyj i działaj. Zdobywaj doświadczenie, otwartość na życie bardzo temu sprzyja.

7. Styl życia zamiast paradygmatu pracy.

Mam 46  lat i wiem jak mało kto, że żadna praca nie hańbi. Hańbi za to, takie myślenie o pracy. Kilka razy w swoim życiu „gryzłem kamień” i robiłem co do mnie należy, ponieważ nie miałem innego wyjścia. Wybitnie nie pasowało mi ówczesne zajęcie, całe moje ciało protestowało. Czułem się okropnie. Nie szanowałem wtedy jeszcze samego siebie – nie wiedziałem co to pojęcie znaczy. Ludzie, którzy szanują samych siebie, zadbają ze wszystkich sił, aby ich zajęcie nie było pracą, ale aby było ich stylem życia. Naturalną konsekwencją wyborów jakich wcześniej dokonali idąc drogą ku lepszej wersji samego siebie.

Pomyślisz, że to niewykonalne i że Ty nie masz takiego komfortu. I znajdziesz jeszcze 100 innych powodów w które uwierzysz, a które unieruchomią Cię w rzeczywistości, którą chcesz zmienić. I wtedy –  nic nie zrobisz.

8. Miej dystans do samego siebie.

Nie traktuj siebie śmiertelnie poważnie. Kiedy kroczysz drogą przemiany, zbierasz różne doświadczenia. Niestety prawdopodobnie większość ludzi, których po drodze spotkasz nie będzie Ci kompanem i oparciem. Będą krytykować i ośmieszać Twoje wybory.

Aby mieć dystans, potrzebne Ci silne poczucie własnej wartości, tak aby opinie innych nie odbierały Ci energii i nie odwracały Twojej uwagi od profitów jakie czekają na końcu Twojej wędrówki. Kiedy ktoś ci powie otwarcie, że Cię nie lubi, to jeśli masz dystans do siebie, wiesz dobrze, że taka opinia nie ma dla Ciebie żadnego znaczenia, ponieważ… to jego opinia, nie Twoja.

9. Poznawaj samego siebie – nieustannie.

Sokrates mówił, że warunkiem każdego rozwoju jest poznanie samego siebie.

Wiedza o samym sobie nie bierze się z powietrza. To proces, który trwa i na szczęście nie ma końca. Często pytam przy różnych okazjach ludzi, których spotykam; „Czego dowiedziałeś się o sobie w ostatnich miesiącach”? I zapada cisza. Taka z gatunku „niezręcznej”. Niewiele osób potrafi coś odpowiedzieć.

To grunt, który zbadać zaplanuj w pierwszej kolejności. Jeśli planujesz stawać się osobą, która szanuje samego siebie, na każdym kroku gromadź doświadczenia i obserwuj swoje reakcje, wybory, myśli. Skup się na TERAZ, zamiast na przyszłości.

Przeszłość potraktuj jedynie jako możliwe źródło informacji o efektach podjętych przez Ciebie działań.

NIC nie jest dla Ciebie ważniejsze w poznawaniu samego siebie jak TERAZ! Tylko żyjąc TERAZ masz szansę zbudować sobie przyszłość. Wybory i działania dziś kształtują jutro. Działania kształtują Twoją przyszłość, nie myślenie o nich!

 

0 0 votes
Article Rating